Фактори, що впливають на якість стрейч-плівки

У попередніх наших публікаціях, ми ознайомлювали Вас з історією виникнення стрейч-плівки, сфери застосування, а зараз хочемо виділити фактори, які впливають на якість стрейч-плівки в процесі виробництва.

Як же все таки відбувається виготовлення стрейч-плівки і що на нього впливає. Щоб зробити стрейч-плівку необхідно розбиратися в цьому складному технологічному процесі, який включає в себе необхідність враховувати велику кількість різних факторів, які здатні впливати на експлуатацію даного матеріалу.

Ми допоможемо Вам розібратися в трьох основних групах факторів, що впливають на якісність стрейч-плівки:

   1) Першим складовим є фізико-хімічна характеристика сировини, а саме:

Густина. Дана характеристика впливає на механічну здатність стрейч-плівки і глянець. Якщо збільшити щільність, як результат – жорсткий матеріал, який стає дуже крихким.

Кристалічність. Іншими словами отримання прозорості матеріалу. Це залежить від функціонального навантаження на матеріал, так як каламутність дуже погано впливає як на зовнішній вигляд, так і на споживчу здатність.

Індекс розплаву. Молекулярний показник полімеру сильно впливає на механічний індекс міцності продукту в результаті. Високим індексом можна збільшити показник стійкість до розтягування, розривів, перепадів температурних режимів. Звичайно це все впливає на подальшу переробку стрейч-плівки, що небезпечно для нашого середовища.

2) Другим складовим є технологічна особливість:

  • Визначити фізико-хімічний склад – необхідно врахувати всі лабораторні дослідження і практичний досвід. Потрібно знати точний вхідний відсоток всіх полімерних компонентів. Зміна співвідношення призведе до погіршення основних експлуатаційних якостей матеріалу, таких як: міцності, довговічності, прозорості, легкості переробки та утилізаційної здатності.
  • Важливо правильно дозувати полімерні гранули в обладнанні. При порушенні стандартних параметрів, коли сировина потрапляє в екструдер, то отримуємо порушення всього виробничого циклу і погіршення якості кінцевого продукту.
  • Температурний режим. Щоб плівка була більш прозорою, мала глянсовий блиск і механічну міцність необхідно збільшити температуру. Це досягається при зміні молекулярної будови суміші.
  • Довжина екструдера. Збільшення довжини призводить до інтенсивного протікання гомогенізації (сформованої стійкості структури) матеріалу.
  • Якісні фільтри. При використанні забруднених фільтрів можемо отримати зниження показники всіх споживчих властивостей плівки, що посприяє подальшому розриву.
  • Використовувані механізми коекструзаціі. Добре вплине на якісність продукту. Щоб все вийшло, необхідно бути точним в розрахунках всіх технічних параметрів роботи (не менш важливо дотримуватися швидкісних і температурних процесів).

Стандартні параметри зазорів і температур робочої головки повинні бути дотримані. Оптимальним зазором при виробництві стрейч-плівки є приблизно від 0,5 мм до 30 мкм. Нагріти головку можна до 300 ° С. Різним зонам повинна даватися температура нагріву в точності до 1 ° С. Якщо не врахувати дані параметри буде важко досягти однорідності і рівномірності виробленого матеріалу.

Охолодження і швидкісний режим подачі продукту на валках виробництва може вплинути на гладкість, прозорість і глянець. Плівка повинна рухатися і охолоджуватися рівномірно.

Барабани і валки підтримуються в певних температурних режимах. Якщо не дотримуватися цього стрейч-плівка може скривиться (так звана кристалізація).

Головка екструдера і механізм, який охолоджує – повинні знаходиться на правильній відстані. Витяжними параметрами є лабораторні дані, отримані після проведених експериментів. Кращою відстанню є цифра від 2-3 до 50 і більше см.

  • Установка параметрів ліній кристалізацій. Більш високий показник, дає більше прозорості і блиску.

Механізми визначень товщини повинні бути налаштовані так, щоб вся плівка лежала щільно. Це дасть можливість отримати однаковий показник товщини, інакше товщина плівки може не вкластися у встановлені якісні стандарти. На новому обладнанні контроль проводиться автоматично.

  • Якісне обрізання кромки і намотування. Плівку необхідно сформувати рівномірно в рулонах, при цьому бічні зрізи повинні бути гладкі.

3)Рівень підготовки персоналу. Він повинен бути дисциплінованим і уважним. Так як, навіть маленька похибка, може привести до неякісної продукції в кінцевому результаті.

Знаючи це все, можна уявити, яким складним є процес створення такого, на наш погляд, простого і багатофункціонального матеріалу, як стрейч-плівка.

Your email address will not be published. Required fields are marked *