Історія появи скотчу

Незважаючи на свою назву, скотч не був придуманий в Шотландії або шотландцем. На самому початку клей був нанесений на краю стрічки. Через це американці назвали клейку стрічку скотчем (англ.scotch- шотландський) тому що в ті часи ходили чутки про шотландську жадібність.

Винахідник скотчу, Річард Дрю, в 1923 році пішов працювати в компанію Minnesota Mining and Manufacturing (нині її назва 3M), техніком в лабораторію. Ця компанія виробляла наждачний папір, проводила дослідження в області водонепроникних поверхонь і проводила експерименти з целофаном. В обов’язки Річарда входило тестування нової моделі наждачного паперу в автомайстерні. Одного разу, Дрю зауважив в одній з майстерень, що при фарбуванні автомобілів в два і більше кольори, лінії стиків виходили не рівні. Через два роки Річард Дрю приніс для перевірки в автомобільну майстерню клейку стрічку шириною 5 см. Маляр, який займався фарбуванням автомобілів вирішив випробувати зразок і звернув увагу на те, що липка стрічка при фарбуванні починала скукоживаться. Оглянувши стрічку він зрозумів, що з метою заощадити, клей був нанесений лише по краях. Маляр розповів це Річарду. У 1929 році Річард Дрю зробив замовлення на 90 метрів целофану. Під час розробки клейкої стрічки Річарду знадобилося вирішити дуже багато проблем, таких як рівномірне нанесення клею на стрічку. Перший дослідний зразок був відправлений замовнику в Чикаго 8 вересня 1930 року. Його відповідь не змусила себе довго чекати: “Можете не сумніватися і не економити, випускаючи цей виріб на ринок. Обсяги продажів виправдають всі витрати”

Так в 1930 була запатентована торговельна марка “Scotch”. Була випущена реклама скотчу, в якій веселий мультгерой в китлі і з шотландської атрибутикою розповідав, як можна полагодити речі за допомогою клейко стрічки Scotch®.

Удосконалив клейку стрічку Джон Борден в 1932 році. Він оснастив її лезом і це значно полегшило роботу зі стрічкою.

40 років Річард Дрю трудився в компанії ЗМ. За цей час він отримав 30 патентів на авторство і співавторство. У віці 81 рік в 1980 році винахідника скотча не стало.

Поширення скотчу.

Найперший скотч був зроблений з масел, каучуку і смол на целофановій основі. Він володів водонепроникністю і витримував широкий спектр температур. Але, з початку скотч використовували для пакування обгортки для їжі. Під час Великої Депресії (30-ті роки) люди придумали безліч способів застосування скотчу в побуті і на роботі. Ось деякі з них :

за допомогою стрічки збільшували термін життя полірованих виробів;
в ветеринарії його використовували для накладки шин;
швачки використовували його для з’єднання деталей, які потрібно було пошити;
фермери заклеювали лопнувші курячі та індичі яйця;
домогосподарки заклеювали пакети з молоком, щоб воно довше не псувалося;
для того, щоб відлякати комах, невеликий шматочок скотчу наклеювали на отвір банки з газованою водою, що в свою чергу створювало своєрідний шум;
скотчем склеювали порвані документи та старі сторінки;
стрічкою герметизували невеликі дірочки в склі;
також скотчем дуже зручно збирати дуже дрібні осколки битого скла.
У наш час скотч дуже популярний. Його використовують як в побуті, так і на великих виробничих підприємствах.

Американський художник українського походження Марк Хайсман створив кілька картин зі звичайного скотчу та відкрив новий рух в світі мистецтва. В даний час досить багато художників використовують скотч для створення своїх шедеврів.

Корисні засоби застосування скотча:

Після деякого часу кінчики шнурків псуються і протягнути їх в черевики стає складно. Якщо обмотати зіпсовані кінчики шнурків скотчем, то вони будуть виглядати як нові і протягнути їх буде простіше простого.
Щоб позбутися від шерсті улюблених вихованців на одязі, досить скористатися скотчем. Потрібно приклеїти його на одяг і різко відірвати. Таким же способом можна позбутися від накатишів на улюбленому светрі.
Якщо, раптом ви отримали невелику ранку і вона кровоточить, то можна скористатися скотчем, якщо під рукою не виявилося лейкопластиру.
Так само, можна з легкістю дістати скалку, якщо вона засіла не глибоко. Для цього потрібно наклеїти скотч на те місце, де скалка і різко зірвати його – скалка вийде без проблем!
Багато модниць роблять манікюр за допомогою скотчу. Це дозволяє нафарбувати нігті декількома кольорами без особливих зусиль. Для цього беруть скотч з маленькою адгезію (клейкістю) Результатом будуть абстрактні і оригінальні візерунки на нігтях.
Всякі цікавинки.

– Андрій Гейм і Костянтин Новосьолов за допомогою скотчу відкрили надтонкий шар вуглецю товщиною в один атом який називається графен. Вони приліпили скотч на графіт від простого олівця, а потім відклеїли його. Потім вони відклеїли скотч і за допомогою хімікатів вивели графен.

– Після певного часу клей зі скотчу в’їдається в папір. Сувої Мертвого Моря були проклеєні скотчем і протягом 50 років скотч із зворотного боку пройшов наскрізь і став руйнувати стародавні написи. В Ізраїлі є спеціальний відділ в якому займаються реставрацією історичних документів, у тому числі і очищають від залишків клею сувої з Мертвого Моря.- Так само, в 1953 році радянськими вченими було виявлено, що при розмотування скотчу в вакуумі він виділяє рентгенівське випромінювання, якого достатньо щоб зробити знімки частин тіла. АЛЕ ЦЕ ТІЛЬКИ У ВАКУУМІ. Під час розмотування скотчу на повітрі він безпечний на 100% .- Якщо ви хочете подивитися через матове скло, досить наклеїти на нього скотч. Шар клею буде перешкоджати розсіюванню сонячних променів і ви будете бачити як крізь звичайне стекло. Але не дивлячись ні на що, скотч дуже корисний винахід для всього світу!